Projekt „Bez televize“ – Motýlci

Charakteristika a cíle Projektu: Projekt „Týden bez televize a počítačových her“ byl vypracován po dobu trvání jednoho týdne a byl zcela dobrovolný.

Hlavní myšlenkou tohoto Projektu bylo zklidnění dětí, zvýšení jejich koncentrace, nepřímo i rozvoj slovní zásoby, fantazie a podpora aktivity jako je čtení rodičů s dětmi.

Projekt, zda to tak můžeme honosně nazývat, dopadl nad naše představy. Bylo roztomilé poslouchat názory dětí v povídacím kroužku, kdy se někteří z nich upřímně přiznávaly, jak jim telka i počítač chybí (konkrétně 3 děti), ale přesto se nedívají, zbytek srdnatě vykřikoval, že jim nechybí vůbec a vůbec. Líbilo se mi, že někde se zapojily celé rodiny. Moc potěšilo, jak byly děti upřímné, a jak se Projektu chopily poctivě.

Bylo hezké poslouchat vyprávění dětí o prožitém čase na dlouhých výletech na kole, u elektrických mašinek, s autíčky, a zase s autíčky, s legem, na zahradě, na farmě, s knížkou, se stavebnicí, u prší, při poslechu Hajaji či Radovanových radovánkách.

Zda došlo k úbytku agresivity a zvýšení koncentrace dětí jako celku asi nebudeme schopné poctivě teď hned říci, a ani to po tak krátké době nelze. Celý minulý týden ale třída pracovala velmi pěkně na to, že byl téměř plný počet dětí. Některé introvertní děti spolu začaly hodně kamarádit, jsou upovídané a veselé.

Pro děti jsem připravila malé ceny v podobě „jedlé“ ZLATÉ medaile a diplomy, jelikož ta hlavní odměna je to, že jste to VY i DĚTI dokázali.

Nikola